Co zrobić jak samochodu zostanie ukradziony?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na zakup swojego własnego samochodu. Jest to dobry pomysł, ponieważ przez to stajemy się bardziej niezależni. Będziemy w stanie jechać gdzie chcemy i kiedy chcemy. Jednak na pewno każdy zdaje sobie sprawę, że samochód to także odpowiedzialność. Chodzi o opłaty. Jednak nie tylko. Obecnie w Polsce coraz więcej samochodów jest kradzionych. My też niestety możemy paść ofiarą kradzieży. Co zrobić jak już to nas spotka? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić co robić na wypadek kradzieży auta.

Co zrobić na wypadek kradzieży auta?

Jedziemy na wymarzone wakacje. Wszystko jest w porządku. Rano wstajemy i patrzymy, że nie ma naszego auta. Co zrobić, jeśli doszło do kradzieży podczas naszej nieobecności? Oczywiście występuje w tym czasie znaczący problem. Chodzi tutaj o opóźniony czas reakcji. Dopiero po jakimś czasie widzimy, że auta nie ma i zgłaszamy kradzież. Kolejnym problemem jest to, iż musimy zgłosić ten fakt dopiero jak wrócimy do swojego miejsca zamieszkania. To może dość negatywnie wpłynąć na szanse, w której uda nam się odzyskać nasze auto. Warto też dodać, iż samochód jest przecież ubezpieczony. Należy dowiedzieć się u swojego ubezpieczyciela co trzeba zrobić w takiej sytuacji. Jedną zasadą takiego zgłoszenia jest to, iż nasz ubezpieczyciel liczy czas na zgłoszenie szkody. Czas liczy się od momentu stwierdzenia poniesionej szkody. Trzeba pamiętać, aby najlepiej zgłosić ten fakt w ciągu 7 dni.

Co jeszcze powinniśmy zrobić jak ukradną nam samochód?

Na pewno jednym z ważniejszych kroków jest oczywiście telefon albo bezpośrednia wizyta na policji. Nie należy tego kroku pomijać. Warto dodać, iż kradzież powinno zgłaszać się w miarę jak najszybciej. Jakie dane trzeba podać podczas rozmowy z Policja -ntem? Na pewno markę, kolor i model. Często też chcą numer tablicy rejestracyjnej. Ważne są też oczywiście okoliczności kradzieży. Podczas takiej wizyty na komisariacie dostaniemy wszystkie dokumenty, które potwierdzą nasze zgłoszenie kradzieży.
Kolejnym krokiem jest zgłoszenie tego faktu także u naszego ubezpieczyciela. Tutaj warto działać już albo tego samego dnia co byliśmy na komisariacie, albo dzień później. W tym miejscu będziemy musieli przedstawić takie dokumenty jak:

  • dokumenty, które potwierdzają zgłoszenie przez nas kradzieży na policji,
  • komplet dokumentów naszego samochodu,
  • oryginalne kluczyki od auta. Jeśli nie mamy wszystkich kompletów to musimy przedstawić odpowiednią notatkę w celu wyjaśnień zaistniałej sytuacji.

Trzeba dodać, iż te wszystkie dokumenty trzeba oddać rzeczoznawcy, który pojawi się w naszym miejscu zamieszkania w ciągu tygodnia od zgłoszenia kradzieży. W tym przypadku możemy dostać odszkodowanie od naszego ubezpieczyciela. Czeka się przeważnie 30 dni na decyzję.
Innym ważnym krokiem jest oczywiście wyrejestrowanie auta w odpowiednim Urzędzie. Wiele ludzi o tym zapomina. Jednak warto wspomnieć, że czas jaki mamy na zgłoszenie kradzieży do wydziału komunikacji wynosi 30 dni.

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą ?

Istnieje kilka sposobów na ochronę przed kradzieżą. Jednak niestety nie są one w stanie uchronić w stu procentach. Można zaliczyć do nich między innymi:

  • mechaniczne zablokowanie kierownicy i skrzyni biegów;
  • kamerki,
  • lokalizatory GPS,
  • systemy alarmowe,
  • elektroniczne immobilizery,
  • blokady kół,
  • folie antywłamaniowe na szyby.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż na prawdę warto zainwestować w różnego rodzaju zabezpieczenia. Dodatkowo powinniśmy parkować w miejscach, które są przez nas widoczne. Wtedy trudniej będzie złodziejowi cokolwiek ukraść jak coś będzie na widoku. Trzeba też zaznaczyć najważniejszą rzecz. Nie wolno zostawiać w samochodzie żadnych cennych przedmiotów typu laptopy, telefony, portfele i inne. Wtedy nie skusimy niczym potencjalnego złodzieja.