Jak dbać o akumulator w zimie?

Samochody są bardzo popularne w obecnych czasach . Dlatego tak bardzo ważne jest sprawdzanie ogólnego stanu technicznego auta. Wszystko po to, aby jak najdłużej cieszyć się naszym pojazdem. O to przecież chodzi osobom, które decydują się na jego zakup. A jak wiadomo części dość szybko się zużywają. Tym bardziej powinno się robić przeglądy zimą, gdy temperatura na dworze jest minusowa, a warunki na drodze trudniejsze. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić co najlepiej sprawdzać dość często. Chodzi oczywiście o akumulator.

Jak dbać o akumulator w zimie?

Jak zapewne każdy kierowca wie, nawet ten początkujące sprawność akumulatora jest bardzo ważna. Szczególnie zimą. O tej porze roku, na sprawność akumulatora ma wpływ kilka ważnych czynników. Jednak warto wspomnieć, iż na niektóre z nich to człowiek ma bardzo duży wpływ. Wszyscy powinni zapamiętać, bo to dość ważne, że bateria samochodowa która jest całkowicie naładowana do 100 procent pojemności elektrycznej , podczas gdy na dworze występują dość mocne mrozy traci swoją sprawność. Jak to wygląda w rzeczywistości? Podczas gdy na zewnątrz panuje temperatura minusowa, nawet -10 stopni Celsjusza, akumulator samochodowy posiada mniej, bo tylko 80 procent pojemności elektrycznej. To o 20 procent mniej niż akumulator ma w cieplejsze temperatury. Dlatego też, im temperatura jest niższa tym poziom naładowania tego akumulatora ulega znacznemu obniżeniu do nawet 60 procent. Ponadto należałoby dodać, iż podczas mrozów opory silnika, który uruchamiany znacznie wzrastają, to sprawność rozrusznika delikatnie spada. Co to wtedy oznacza? Otóż to, iż możemy nie mieć wystarczająco dużo prądu, aby w ogóle uruchomić silnik.

Warto zatem przygotować się do tego zanim przyjdzie zima. To ważne. Szczególnie jeśli kiedykolwiek zauważymy jak nasze auto ma problemy z odpalaniem silnika. Nawet w okresie jesienno-zimowym. Musimy w tym przypadku bardzo szybko zareagować i przyjrzeć się baterii, która znajduje się w naszym samochodzie. Producenci akumulatorów zaznaczają, iż najdłuższy okres ich użytkowania powinien wynosić 5 lat. Jeśli jest starszy to na pewno ważnym elementem jest to, aby go jak najszybciej wymienić. Jeśli jednak okres użytkowania nie przekroczył 5 lat to być może będziemy w stanie poprawić jej sprawność w okresie, gdy mogą występować największe mrozy. Wystarczy tylko wykonać kilka czynników.

Przed każdym sezonem czy letnim czy zimowym powinniśmy sprawdzić stan baterii samochodowej. To kilka kwestii, które możemy sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszym jest zrobienie tej czynności samodzielnie. A drugim sposobem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanego warsztatu. To, że mamy rozładowany akumulator, nie od razu oznacza, że nasz akumulator jest uszkodzony lub całkowicie zepsuty. Ponadto przed zimą warto zadbać także o to, aby wszystkie styki były oczyszczone z brudów. Tylko pytanie czy to, aby na pewno takie potrzebne? Otóż odpowiedź brzmi tak. To bardzo ważne. Ponadto styki na klemach muszą być jak najlepsze. Szczególnie jak zbliża się okres zimowy, temperatura jest sporo na minusie i jest duża wilgotność powietrza. Do naszych obowiązków należy także oczyszczanie miejsc, w których poszczególne kable łączą się z klemami. Zanieczyszczeniami mogą być śniedź i inne zanieczyszczenia. Kolejną ważną czynnością jest zabezpieczenie zacisków poprzez naniesienie wazeliny bezkwasowej. Następnie trzeba je dobrze skręcić. Gdy to wszystko zrobimy będziemy mieli pewność, iż miejsca gdzie występują łączenia są odporne na występujące i szybko zmieniające się warunki atmosferyczne.

Bardzo ważnym czynnikiem, przez który następuje szybsze rozładowanie akumulatora w okresie zimy jest poziom elektrolitu. Ważne jest to, iż jeżeli jesteśmy w posiadaniu baterii bezobsługowej, nie będziemy w stanie w żaden sposób sprawdzić poziomu. W innych przypadkach ważne jest to, aby występujący niedobór elektrolitu uzupełnić wodą destylowaną. Warto zaznaczyć, iż akumulatory bezobsługowe mają tak zwane magiczne oczko. Pozwala ono w dość szybki sposób ocenić nam stan naładowania akumulatora i poziom elektrolitu.

Podsumowując niniejszy artykuł warto zaznaczyć, iż o akumulator w samochodzie trzeba dbać przez cały rok. Jednak w mroźne dni jeszcze bardziej.