Skrzynka biegów
Obsługa skrzynki biegów polega na sprawdzaniu poziomu, uzupełnianiu i wymianie oleju oraz obserwacji jej działania podczas jazdy. Oprócz tego co pewien czas należy obejrzeć skrzynkę biegów z zewnątrz i sprawdzić, czy nie ma przecieków.
Poziom oleju należy sprawdzać podczas każdej obsługi okresowej. Jeżeli poziom oleju w obudowie nie sięga do otworu wlewowego, olej należy uzupełnić takim samym gatunkiem, jaki znajduje się w skrzynce biegów. (pasy napędowe; wały napędowe)
Olej należy wymieniać w skrzynce biegów po przebiegu zgodnym z ząleceniami fabrycznej instrukcji obsługi, a w razie braku instrukcji — zgodnie z „Tabelą polecającą CPN, zależnie od stosowanego gatunku oleju. We współczesnych samochodach zaleca się wymianę oleju zwykle po przebiegu 30 000 lub 50 000 km. [przypisy: czyszczenie komutatora, opel mucha mikołów, autostorczyk ]
Zużyty olej należy spuszczać bezpośrednio po jeździe, gdy skrzynka biegów jest jeszcze ciepła. Całkowite ścieknięcie oleju trwa nie mniej niż 5 min. Gdy olej przestanie wyciekać, korek spustowy I należy wkręcić. Świeży olej wlewa się przez otwór w bocznej ściance skrzynki biegów, po wykręceniu korka 2. Olej należy wlewać tak długo, aż zacznie on wypływać z otworu, po czym zakręcić otwór korkiem.
W samochodach z przednim napędem skrzynka biegów jest zespolona z przekładnią główną. W takich samochodach olej wlewany do skrzynki biegów napełnia również obudowę przekładni głównej.
Jeżeli dźwignia zmiany biegów jest osadzona bezpośrednio nad skrzynką biegów, jak w większości współczesnych samochodów, to wystarczy okresowa kontrola czystości i smarowanie przegubu znajdującego się pod gumową osłona. Instrukcje obsługi wielu samochodów nie przewidują smarowania, gdyż są to przeguby bezsmarowe.
Artykuł dotyczy tematów: autostorczyk czyszczenie komutatora opel mucha mikołów